fbpx

ריפוי טראומה, טיפול בטראומה, החוויה הסומטית SE

ריפוי מטראומה עם החוויה הסומטית  ®SE

ריפוי טראומה זאת אחת ההתמחויות שלנו בקליניקת הטיפולים 'המגע הפנימי' מציעה טיפולים המתמחים בריפוי מטראומה באמצעות שיטות מעולם הפסיכותרפיה הגופנית בשילוב שיטת החוויה הסומטית ®SE. הטיפול הינו קצר מועד וממוקד מטרה.

על פי הגישה הטיפולית כל אירוע שגרם להפרעה במהלך החיים התקין וגורם לנו לצמצום הפעילות הנורמטיבית ולהימנעות מתפקודי חיים יומיומיים נקרא אירוע טראומטי.

הטראומה ניתנת לריפוי במהלך תהליך טיפולי של מספר פגישות בנות שעה אחת פעם או פעמיים בשבוע. הריפוי מתבצע על ידי שחרור האנרגיה שלא השתחררה ונצברה בזמן האירוע והשלמת התנועה שהופסקה. מטרת הטיפול לאפשר השלמה טבעית של התהליך ושיקום מערכת העצבים לתפקוד מלא ובריא.

לגישת ה'מגע הפנימי' יש התמחות מיוחדת בטיפול בטראומה במקרים של טראומה מינית,
טראומה עקב תאונות דרכים או טראומה רפואית.

 

מהי שיטת טיפול החוויה הסומאטית?

שיטת החוויה הסומטית ®SE פותחה על ידי ד"ר פיטר לוין (להעיר את הנמר).
Somatic Experiencing – S.E זוהי שיטת טיפול ייחודית,
המתבססת על יכולות טבעיות, לריפוי טראומה ולהתמודדות עם לחץ מתמשך (סטרס).

השיטה מתבססת על מחקרים שנעשו באמצעות צפייה בחיות בר בטבע הנמצאות תחת איום מתמיד.
במצב הטבעי החיות משתמשות במנגנונים מובנים על מנת לווסת ולשחרר רמות גבוהות של עוררות הקשורות בהתנהגות הגנתית הישרדותית.

יכולת זו  מבססת בחיות חוסן ועמידות, ומאפשרת להן לחזור לשגרה לאחר אירועים המאיימים על חייהן. שיטת החוויה הסומטית ®SE יישמה על בני האדם את הידע הטבעי של התנהגות בעלי החיים והדרך בה הן מתמודדות עם הטראומה.

בטיפול ריפוי טראומה אנו נשתמש בידע זה ונתאים אותו לאדם שילמד לזהות תחושות גופניות פנימיות,
בכך יאפשר שחרור הדרגתי של האנרגיה האצורה ושינוי דפוסי תגובה מקובעים.

כל זאת נעשה בעדינות וזהירות מעוררות יתר ובמגע עם משאבי ריפוי טבעיים,
נחזק את האמונה ביכולתנו המולדת להתמודד ולהחלים.
דגש רב מושם על איזון בין העצמת המשאבים של האדם לבין עיבוד הזיכרונות הטראומטיים ששואבים ומחלישים אותנו.

 

היתרונות של ריפוי טראומה בשיטת הסומטית
השיטה מאפשרת שיקום היכולת לוויסות עצמי, ומאפשרת בכך גם מניעה של שיחזור הטראומה והתמודדות טובה יותר עם כל טראומה שתתרחש בעתיד. טראומה היא חלק נורמלי ושכיח בחיינו, בדרך כלל אנו מחלימים מטראומה באופן טבעי. כאשר הטראומה מעיקה מידי, אנרגיית ההשרדות הבלתי מנוצלת נותרה תקועה במערכת העצבים ואנו מפתחים תסמינים טראומטיים.

כשאנו פותרים את הטראומות שלנו, לא זו בלבד שאנו חשים חיוניות בחיינו, אלא גם מגבירים את יכולתנו להתגבר על מצבים מעיקים גם בעתיד. טראומה לאחר ריפוי מאפשרת לנו להרגיש תחושה עמוקה יותר של שליטה בחיינו והעצמת כוחנו ואפשרות לחוויה מלאה של חיינו.

אורלי שטיינבך מטפלת מוסמכת ומדריכת מטפלים מוסמכת על שיטת החוויה הסומטית של דר' פיטר לוין מאירגון ריפוי טראומה בארה"ב וישראל.

תעודה החוויה הסומטית

 

"כל מצוקה ואיום הם כמו התכווצות בגוף.
כל עוד הגוף מכווץ על ידי מצוקה, הוא לובש את צורתה.
גוף מתמודד עם הקושי בשעה שהוא הקושי.
רוב האנשים מניחים לגופם להתכווץ אל תוך התבנית של השיבושים
בחייהם ולהיות אנדרטה לכל הדברים הלקויים בכל רגע ורגע"

                                                                                                               יוג'ין ג'נדלין פילוסוף ומייסד שיטת ההתמקדות.
היתרונות בשיטת החוויה הסומטית?
  • מספר יתרונות חשובים לשיטת החוויה הסומטית כמו:
  • התבוננות והקשבה לגוף שלנו במקום של "הגוף כמרפא",
  • תשומת לב לסימפטומים הגופניים של מתח, חרדה וטראומה,
  • כלים של עזרה ראשונה רגשית שמונעת את התפתחותה של הטראומה ושל טראומה משנית,
  • למידת מודעות פנימית של הגוף שמסייעת בתהליך טבעי לריפוי,
  • הבנה שהטראומה איננה מחלה אלא אי נוחות, עלינו רק לרפא את הסימפטומים ולהמשיך הלאה, הטראומה איננה מאסר עולם,
  • נוכחות במודעות גופנית מסייעת ליצור קשר עם האני העצמי, מביאה לתחושה של חיבור,
  • כלים נגישים לשחרור עודפי מתח ממערכת העצבים ותחושת הקלה מידית.

 

למי מתאימה השיטה ?
השיטה מתאימה לכל אדם שרוצה לשפר את הרגשתו באופן מידי, להביא להקלה בכאבים גופניים ונפשיים. מתאימה לאדם שמרגיש מנותק מתחושות גופניות, תחושת גוף קפוא, או להפך מקרים שהאדם רגיש מידי, הצפה רגשית, התקפי חרדה, תחושת חוסר שליטה. מתאים גם לאנשים שחוו פגיעה על ידי פריצה לגבולותיהם, הם ילמדו ליצור גבולות נכונים ומדויקים סביבם, תחושת הגנה ובטחון, מתאים לאנשים שרוצים להחזיר את תחושת האיזון והשקט לחייהם.

כמה זמן לוקח טיפול ?
טיפול בפגישה אישית נמשך כשעה.

כיצד נולדה השיטה ?מי מייסד השיטה?
מייסד השיטה הינו דר' פיטר לוין, בעל תואר דוקטור ברפואה ובמדעים ופסיכולוג בהכשרתו, חוקר כארבעים שנה את נושא המתח והטראומה, כתב את הספר "להעיר את הנמר" 1997, מציע גישה חדשה ומעודדת לנושא הטראומה, בוחן את המהות האנושית וחושף את היכולת הטמונה בה לרפא את עצמה באמצעים רוחניים.

האם השיטה מדעית?
שיטת החוויה הסומטית הינה שיטה מקורית, חדשנית ומדעית המבוססת על מחקרים של צפייה בחיות בר בטבע.

מהי טראומה לפי שיטת החוויה הסומטית?
אירוע פתאומי ומפחיד, שהתרחש מהר מידי או חזק מידי ומערכת העצבים שלנו לא הייתה מסוגלת להתמודד עם האירוע ועם תוצאותיו. האירוע עורר רגשות קשים שלא יכולנו להכיל כמו פחד, חוסר אונים, אובדן שליטה, רגשות שהוציאו את מערכת העצבים מאיזונה. תגובתנו לאירוע טראומטי תהיה הישרדותית ובחלק מהמקרים יחידת הגוף – נפש תתקע בדפוס הפעולה המיועד להישרדות ולא תהיה מסוגלת לשקם את האיזון הטבעי שלה.

מהם אחוזי ההצלחה בשיטה?
אחוזי ההצלחה בשיטת החוויה הסומטית גבוהים בעיקר במקרים של שוק טראומה, כלומר אירוע שקרה לפני זמן לא רב, הסיכויים להירפא תוך זמן קצר גבוהים. במקרים מסוימים ההקלה כמעט מידית. במקרים של טראומה מוקדמת שהתרחשה בילדות ידרשו יותר מפגשים טיפוליים.

האם כל אחד מוסמך לטפל בשיטת החוויה הסומטית?
לא כל אחד מוסמך לטפל בשיטה, ממש לא. לעבודה דרך הגוף עוצמה ואחריות רבה. בישראל כיום קיימת תוכנית הכשרה של שלושה שלבים. תוך כדי הלימודים נדרש המטפל לעבור טיפולים אישיים והדרכות מקצועיות על ידי מטפלים מורשים ובתום הלימודים אם המטפל יעמוד בקריטריונים של הארגון האמריקאי לריפוי טראומה, תוענק למטפל תעודת מטפל בכיר SEP. רק אז יהיה מוסמך לטפל בשיטת החוויה הסומטית.

איך עובד הטיפול?
הטיפול מתקיים בחדר טיפולים נעים ושקט, על כורסאות נוחות. הטיפול מתחיל בשיחה עם התמקדות והקשבה לתחושות הגופניות. בהמשך לומד המטופל כלים חדשניים ומעשיים כדי לנהל את המתח והחרדה ולפרוק עודפי מתח ממערכת העצבים, במטרה להשיב את תחושת הרוגע ואת תחושת השליטה על הגוף והנפש שלנו.

תוך כמה זמן אפשר לראות תוצאות?
ישנם מקרים בהם כבר בפגישה הראשונה המטופל יחוש בהקלה בצורה ברורה. כמובן שהדבר תלוי באופן אישי באדם ובאירוע, כל מקרה לגופו.

מתי כדאי להשתמש בטיפול בשיטה זו?
כדאי להשתמש בשיטת הטיפול החוויה הסומטית במקרים של מתח, חרדה, התקפי חרדה, מקרים של אירוע טראומטי כמו טראומה רפואית, טראומה עקב תאונה, פגיעה מינית, פחד או פוביה, או כל תחושה של חוסר שליטה בחיים, משברים, כאבים גופניים או נפשיים.

איזה טכניקות יש בשיטה ?
שיטת החוויה הסומטית משלבת בתוכה כלים מעולם הפסיכותרפיה וכמו כן מהעולם הגופני נפשי רוחני. נשתמש בחוש החישה המבוסס על שיטת הפוקוסינג, נתרגל סוג של הקשבה לתחושות הגופניות כפי שאנו מכירים משיטת המיינדפולנס, נתרגל תנועה אותנטית פנימית המגיעה מהגוף, נלמד להקשיב לנשימה הספונטנית המגיעה מהסרעפת וננסה להגיע לנשימה הטבעית המשחררת ומביאה להקלה. בהמשך נשתמש בטכניקה של מגע בטוח ותומך המשפר את התחושה הגופנית, מביא לחיבור לגוף ומשקם את גבולות הגוף שנפגעו.

האם יש אפשרות לעשות סדנה?
אורלי שטיינבך מקיימת מספר פעמים בשנה סדנה חווייתית בה נוכל לתרגל את הכלים של השיטה. כמו כן ניתן לתאם מראש ולהזמין את אורלי להעביר סדנאות בארגונים וחברות ברחבי הארץ, על פי תאום מראש ובהתאמה לצרכי הארגון.

האם השיטה היא אישית 1/1 ?
במפגש אישי אחד על אחד ניתן להתאים את הטיפול באופן אישי למטופל ולהגיע לתוצאות תוך תקופה קצרה. מפגשים אישיים מאוד מומלצים.

מה מצריכה השיטה מהמטופל להצלחתו ?
השיטה מצריכה מהמטופל נוכחות, הקשבה ושיתוף פעולה. השיטה פשוטה, טבעית ומאוד מעשית. המטופל יחוש תוך תקופה קצרה בהקלה בסימפטומים הגופניים. הפלוס הגדול בשיטה שגם אם המטופל לא מאמין בשיטה, היא עובדת משום שהיא עוקפת שכל ועובדת דרך הסימפטומים הגופניים ומערכת העצבים. דבר חשוב נוסף שכדאי לזכור הינו שגם אם הסיפור לא ברור או לא ידועה הסיבה לסימפטומים הגופניים הטיפול יכול להצליח. לפי שיטת החוויה הסומטית לא חייב להיות סיפור טיפולי ברור בכדי לרפא את הכאב.

על מה באמת עובדת השיטה?
השיטה מדברת בעיקר על מערבולת הטראומה ומערבולת הריפוי וההחלמה. השיטה מבוססת על התאוריה של שלושת חלקי המוח, המוח החושב – העליון, המוח הרגשי -הלימבי, והמוח הקדום – הזחלי. השיטה עובדת עם מערכת העצבים האוטונומית: המערכת הסימפתטית והפרא-סימפתטית ויחסי הגומלין בין שתי השלוחות הללו. תגובות המוח והאנטומיה של התגובה לאיום כמו בריחה, תקיפה, קפיאה.

האם השיטה מתאימה לילדים ?
השיטה מתאימה לכל אדם וגם לילדים, כמובן שכדאי שלמטפל תהיה הכשרה של טיפול בילדים בנוסף להכשרה של מטפל מוסמך בשיטת החוויה הסומטית. מכיוון שהילדים מחוברים יותר באופן טבעי לגופם, יכולות להיות תוצאות מהירות בעבודה עם ילדים בשיטת החוויה הסומטית.

האם השיטה נבדקה על בעלי חיים ומה היו התובנות?
השיטה מבוססת על מחקרים שנעשו בחיות בר המסתובבות חופשיות בטבע, על התגובות ההגנתיות של החיות בטבע, התגובות הגופניות כמו בריחה, תקיפה או קפיאה. מקורן בתוכניות פעולה אוטומטיות מולדות להתמודדות עם סכנה. אם הגוף אינו משלים את תכניתו, עודפי האנרגיה נותרים תקועים ומערכת העצבים מאבדת את איזונה. חיות בר לרוב  לא יסבלו מטראומה.

האם ניתן לטפל בהתקף חרדה עם שיטה זו?
לשיטת החוויה הסומטית תוצאות טובות בטיפול ובניהול של התקף חרדה. האדם עלול לחוות טראומה כשההורמונים שמקורם בתחושת לחץ ממשיכים להיות מופרשים כדי להתמודד עם האיום שכבר איננו קיים יותר. הורמונים אלו הרסניים למערכת העצבים ופוגעים בתפקודים רבים וחשובים של המוח החושב –העליון. על ידי תרגול של עזרה ראשונה רגשית על פי שיטת החוויה הסומטית נוכל ללמוד לנהל את התקף החרדה, לזהות מתי מתחיל ומה הטריגר שלו, לזהות את הסימפטומים הגופניים הראשונים, ולשחרר את עודפי המתח שהצטברו במערכת העצבים. נתרגל מידי יום ונוכל לחוש במהרה את השחרור ותחושת השקט שתשוב לגופינו.

האם השיטה מתאימה לרפא סימפטומים של פגיעה מינית?
השיטה מאוד מומלצת להתמודדות עם סימפטומים גופניים של פגיעה מינית עקב טראומה מינית. מכיוון שמקור הטראומה הינה בגוף, הגוף חווה חדירה ופריצה של הגבולות מומלץ מאוד לרפא את הטראומה דווקא דרך הגוף עם המון עדינות וכבוד עם תחושת המקום הבטוח ושיקום הגבולות הגופניים שנפגעו. המטרה היא שהטראומה כבר לא תנהל אותנו והגוף ייהפך למקום של חיבור, הנאה ועונג ולא עוד של ניתוק וסבל.

לקריאה נוספת מאמר על טיפול בפגיעה מינית עם שיטת החוויה הסומטית SE

 

שיטת החוויה הסומטית

ריפוי טראומה

טראומה אינה נגרמת מהאירוע עצמו, אלא מתפתחת כתוצאה מכישלון של הגוף, מערכת העצבים והנפש לעבד אירועים קשים בצורה יעילה".
החוויה הסומטית – פסיכותרפיה ממוקדת גוף וטפול טבעי בסטרס וטראומה Somatic Experiencing SE
לפרטים נוספים ולפגישת התנסות מלא פרטיך בטופס צור קשר.

אפשרות לטיפול מרחוק באמצעות תוכנת סקייפ באינטרנט

תפריט נגישות

התקשרו עכשיו