fbpx

פסיכותרפיה גופנית Body Psychotherapy

טיפול בפסיכותרפיה גופנית – אבחון וטיפול, פסיכותרפיה ממוקדת גוף, טיפול פסיכותרפי בשילוב גוף ונפש.

מהו טיפול פסיכותרפי ?
פסיכותרפיה – פסיכותרפיה פירוש המילה טיפול נפשי, מקור המילה פסיכותרפיה מלטינית "פסיכו" נפש,  "תרפיה" טיפול. פסיכותרפיה שיטת טיפול לנפש המתחלקת לשני חלקים, חלק ראשון הכולל רגש, מחשבה, זיכרון ודמיון. הטיפול הינו מענה לסבל הנפשי. וחלק שני באמצעות שיחה ושיתוף במחשבות חוויות וזיכרונות. עם שימת דגש על הקשר והדיאלוג הטיפולי האנושי, ותשומת לב ליחסי מטפל מטופל בטיפול הפסיכותרפי.. מחקרים מראים כי האמון שנוצר בין המטפל למטופל במסגרת הקשר הטיפולי הינו  אחד המרכיבים המשמעותיים שמסייעים להצלחת התהליך הטיפולי ולהתרחשות של השינוי בטיפול הפסיכותרפי.

 

פסיכותרפיה גופנית מהי ?
פסיכותרפיה גופנית הינה חלק וענף מהפסיכותרפיה שעיקרו הקשר בין הגוף והנפש.
פסיכותרפיה גוף-נפש, הנחשבת לענף של פסיכולוגיה סומטית, מבוססת על התפיסה שאנשים חווים את העולם לא רק דרך המחשבות והרגשות שלהם אלא גם בו זמנית דרך גופם. גישה זו לטיפול נחשבת לחווייתית יותר מצורות טיפול מסורתיות. בפסיכותרפיה גופנית המפגש הטיפולי יכלול בנוסף לשיחה גם כלים כמו תנועה, נשימה, מדיטציה, דמיון, ציור ועוד, אשר יסייעו למטופל להביא את עולמו הפנימי ואף להעלות רגשות מודחקים אל פני השטח.
זהו סרטון יו-טיוב של האיגוד האירופאי לפסיכותרפיה גופנית EABP על פסיכותרפיה גופנית מהי?

What is Body Psychotherapy?

 

פסיכותרפיה גוף – נפש
"נפש בריאה בגוף בריא", וגם ההפך הוא נכון, הגוף שלנו צריך נפש בריאה כדי להיות בריא. הרבה מאתנו מכירים את המצב בו אנו מגיעים אל הרופא עם כאבים בלתי מובנים ללא הסבר רפואי. לפעמים אלו כאבים פסיכוסומטיים הנובעים מקושי נפשי המתבטא בגוף. הטיפול בפסיכותרפיה גופנית מתאים גם למי שסובל מכאב גופני נפשי רגשי ורוצה להעמיק ולחדד את הקשר וההקשבה לגוף ולנפש ולמצוא את הדרך להחלמה.

 

רקע היסטורי
פסיכותרפיה גופנית הינה גישה טיפולית שצמחה מתוך הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית אשר הוקמה על ידי זיגמונד פרויד.

וילהלם רייך ( 1897 – 1957) היה פסיכיאטר, פסיכואנליטיקאי וסופר יהודי אוסטרי, והיה מתלמידיו של זיגמונד פרויד בווינה. וילהלם רייך היה אבי הפסיכותרפיה הגופנית. רייך התבונן בטיפוליו של פרויד וראה כי בזמן השיח הטיפולי, מגיב גופו של המטופל באופן יחסי   להתרחשויות הנפשיות. רייך היה חלוץ בתקופתו, כשהשתמש בהתבוננות גופנית ובמגע כחלק מהטיפול, ובכך שהתייחס לתהליכים נפשיים וגופניים גם יחד. הוא היה חדשני באמונתו בצורך להתערבות ישירה בגוף בתהליך הטיפול הנפשי. לקשר התגובתי של תהליך גופני לנפשי נתן את הביטוי 'שריון הגוף' : "רגשות מודחקים מתהווים למתח בשרירים והרקמות הגוף". תובנה זו הביאה אותו להתנסות של שילוב מגע ועיסויים כחלק מהכלים הטיפוליים. מסקנתו מעבודת הגוף העמוקה וההתבוננות בדפוסי הגוף הייתה שזיכרונות, טראומות ורגשות מודחקים נצרבים בגוף, באים לידי ביטוי במבנה הגוף ומתפתחים למחלות ולבעיות פסיכוסומטיות שונות. תלמידו של רייך, אלכסנדר לואן (1910-2008) רופא ופסיכותרפיסט אמריקאי חקר ופיתח את תורתו של רייך לזרם טיפולי בשם ביואנרגיה. הוא היה הראשון שהקים את המטופל על רגליו וקבע את המושג קרקוע בטיפול עבודתם של רייך, לואן ותלמידיהם, שהתקיימה בעיקר בארה"ב, אופיינה בהתמקדות בעבודה חזקה על הגוף והדפוסים הגופניים, ובהסרת חסימות. לעומתם באירופה התפתחו זרמים מאופקים ועדינים יותר, שעסקו ב"המסת" השריון השרירי, ההגנות והחסימות. מפתחים ידועים של הגישות האירופאיות מהפסיכותרפיה הגופנית הינם גרדה בויסן, שפיתחה את העבודה הביודינאמית, ודייויד בואדלה, שפיתח את שיטת הביוסינתזה.

 

כיצד עובדת שיטת הטיפול פסיכותרפיה גופנית?
הדיבור ישמש ככלי תקשורת בחדר הטיפולים, ובנוסף עליו יקבל הגוף נוכחות בטיפול בהתבסס על האמונה שהגוף והנפש משפיעים זה על זה. הטיפול משלב בין גישות ואמצעי טיפול שונים. בנוסף לשיחה נשתמש בכלים כמו תנועה, נשימה, דמיון מודרך, מדיטציית מיינדפולנס, מגע ועוד. שיטת פסיכותרפיה גופנית בדומה לשיטות טיפול אחרות מייחסת חשיבות למערכת היחסים בין המטפל למטופל כחלק מתהליך הריפוי.

 

למי מתאימה שיטת פסיכותרפיה גוף ונפש ?
הטיפול מתאים לטווח רחב של מטופלים, כמו כאבים גופניים ותופעות פסיכוסומטיות שאין להן פתרון רפואי, מטופלים שטופלו בשיטות וורבליות ומצאו שאמצעים מילויים בלבד בטיפול לא ענו על צרכיהם. התמחות מיוחדת בנושאי טראומה, פוסט טראומה עקב תאונת דרכים, טראומה רפואית, פגיעה מינית. התמודדות עם משברי חיים, גירושין, אובדן, שכול. מצבים של מתח וחרדה, כלים טבעיים להתמודדות עם התקף חרדה,  קשיים ביצירת קשר ומערכות יחסים, משברים בזוגיות, כלים לשיפור התקשורת הזוגית, טיפול וייעוץ להט"ב, התלבטויות לגבי זהות ונטייה מינית. איזון גוף ונפש כלים להתפתחות אישית, בטחון עצמי, תחושת חוסר מימוש

 

קריאה נוספת

לקריאה על הפסיכותרפיה הגופנית בשיטת הביוסינתזה

מה קורה בחדר הטיפולים? איך נראה טיפול בפסיכותרפיה גופנית?

ריפוי בעזרת פסיכותרפיה גופנית

גוף נפש והקשר ביניהם מאמר שכתבתי לאתר מצפה אלומות:

תפריט נגישות

התקשרו עכשיו